W dawnym budownictwie stosowano wyłącznie kotwienie tradycyjne. Ten zabieg budowlany nie był wygodny, nastręczał też licznych trudności w wykonaniu. Kilkanaście lat temu na rynek wkroczyły tak zwane kotwy chemiczne. Stosuje się je do mocowania: poręczy, filarów, słupów, wsporników oraz balustrad czy ceramiki sanitarnej. Kotwa chemiczna polega w dużym skrócie na zamocowaniu elementu w podłożu za pomocą specjalnej chemicznej masy kotwiącej. Kotwienie tego typu ma wiele zalet, które postaram się opisać w tym artykule.
- Przede wszystkim podstawową zaletą kotwy chemicznej jest to, że posiada ona zdolność przenoszenia dużych obciążeń w porównaniu do klasycznej stalowej kotwy. Kotwy chemiczne są też zazwyczaj poddawane licznym testom bezpieczeństwa, co czyni je niezawodnymi i sprawdzonymi. Ciekawostką jest to, że omawiany rodzaj kotwienia można stosować w cegłach i pustakach ceramicznych. Kotwy stalowej w tych materiałach stosować nie wolno.
- Zdecydowanie najważniejszą zaletą kotw chemicznych jest możliwość mocowania blisko krawędzi, naroży i blisko sąsiednich kotew. Kotwa stalowa wymaga dużych odległości pomiędzy poszczególnymi elementami zaś kotwa chemiczna umożliwia mocowanie nawet w odległościach kilku centymetrów.
- Trzecia ważna właściwość kotwienia chemicznego to szybki czas utwardzania. Przeciętne tempo schnięcia materiału kotwiącego to w temperaturze 30 stopni Celsjusza około trzydzieści minut.