Świetlówki to nic innego jak popularne lampy fluorescencyjne, które w dzisiejszych czasach cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Mowa tutaj oczywiście o lampach wyładowczych, które potocznie nazywane są jarzeniówkami albo neonówkami. W świetlówkach światło wytwarzane jest wskutek tzw. wyładowania jarzeniowego, które powstaje w specjalnej rurze wypełnionej gazem.
Jak działa świetlówka?
Lampy fluorescencyjne w dzisiejszych czasach występuje głównie w postaci szklanej rury z zatopionymi elektrodami wolframowymi (w obu jej końcach). Jeżeli chodzi o ścianę wewnętrzną rury, to pokryta jest ona luminoforem. We wnętrzu rury znajduje się z kolei para rtęci, która wymieszana jest z gazem szlachetnym. Niektóre świetlówki dostępne na rynku na pierwszy rzut oka, mogą wyglądać tak samo jak tradycyjne żarówki. Świetlówka zasilana jest poprzez wykorzystanie specjalnego układu stabilizacyjno-zapłonowego. Większość świetlówek opartych jest na zwykłych, magnetycznych układach, które zawierają nie tylko zapłonnik, ale również statecznik magnetyczny. Coraz większą popularność zyskują również nowsze modele, w których zastosowano sterowanie elektroniczne.
Jakie są najpopularniejsze rodzaje świetlówek?
Na półkach sklepowych można znaleźć bardzo wiele modeli świetlówek. Większość z nich różni się między sobą przede wszystkim zastosowanym rodzajem luminoforu. Producenci w swojej ofercie sprzedażowej mają przede wszystkim świetlówki standardowe z luminoforami halofosforanowymi oraz trójpasmowe świetlówki posiadające luminofory wąskopasmowe. Warto wspomnieć również o świetlówkach z luminoforami wielopasmowymi.