Urządzanie pokoju dziecięcego stanowi nie lada wyzwanie. Właściwy dobór kolorów, zakup mebli, a następnie ich zabezpieczenie, udekorowanie ścian – wszystko to potrafi naprawdę zestresować rodziców, którzy chcieliby, aby pokój pociechy był estetyczny i funkcjonalny zarazem. Równie skomplikowany wydaje się także zakup łóżka, ale bez obaw – wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach.
Łóżko pojedyncze – dla kogo?
Łóżka jednoosobowe sprawdzą się u rodzin, które posiadają jedno dziecko i w najbliższej przyszłości nie planują kolejnego, jednak to nie jedyny przypadek, w którym łóżka pojedyncze dla dzieci okażą się korzystniejszą opcją niż podwójne. Są one dobrym rozwiązaniem także, jeśli posiada się dwie pociechy w różnym wieku, które mieszkają w dwóch osobnych pokojach. Nawet jeśli maluchy zajmują jeden pokój, dobrze jest wstawić dwa łóżka jednoosobowe dla dzieci, które pozwolą zorganizować im oddzielną przestrzeń i zapewnią dużo bardziej komfortowy wypoczynek.
Jakie łóżko wybrać?
Przede wszystkim, łóżko dziecięce pojedyncze powinno być bezpieczne, tak aby rodzice nie musieli się martwić o odpoczywającą lub bawiącą się pociechę. Powinno więc być wyposażone w barierki, które można w razie potrzeby zdemontować – to rozwiązanie okaże się bardzo przydatne w późniejszych latach, w miarę dorastania dziecka. Jednocześnie, łóżko dziecięce pojedyncze powinno być wykonane z estetycznie, ale jednocześnie w sposób minimalizujący ryzyko uderzenia czy innego rodzaju urazy – koniecznie należy zwrócić uwagę na to, czy posiada zaokrąglone krawędzie.
W sypialni malucha najlepiej sprawdzi się łóżko wykonane z drewna, które jest ciepłe w dotyku, dziecko nie będzie więc odczuwać dyskomfortu podczas zetknięcia z nim. Jeśli chodzi o kolorystykę, łóżka dziecięce dostępne są w niemal każdym kolorze tęczy, warto je jednak dopasować do ogólnego wystroju pokoju. Należy pamiętać, że dzieci uwielbiają otaczać się jaskrawymi barwami, jednak otoczenie w jakim przebywają musi sprzyjać relaksowi i odpoczynkowi – z tego względu dobrze jest postawić na neutralność, czyli beż, szarości lub biele.