Jaka powinna być lampa stojąca? – garść cennych porad

Wybór odpowiedniego oświetlenia jest niezmiernie ważny, ponieważ lampy pełnią nie tylko rolę ozdobną, ale również użytkową. Ich wygląd musi zatem korespondować ze stylem danego wnętrza, a ilość światła powinna umożliwiać komfortowe czytanie książki czy oglądanie telewizji.

Jakie lampy dostępne są w sprzedaży?

W szerokiej ofercie sprzedaży dostępne są różnorodne produkty, w tym lampy sufitowe, stołowe oraz podłogowe. Lampy sufitowe zwykle montowane są w pomieszczeniu centralnie lub nad stołem w jadalni i dostarczają dużą ilość rozproszonego światła. Lampy stołowe i podłogowe stanowią dodatkowe punkty świetlne, które nie tylko umożliwiają komfortowe wykonywanie codziennych obowiązków i sprzyjają relaksowi, ale również pięknie podkreślają styl panujący w danym wnętrzu.

Jak wybrać lampę stojącą?     

Tego typu oświetlenie cieszy się dużym zainteresowaniem już od dłuższego czasu. Jego popularność wynika z różnorodności modeli oraz dużej mobilności takich stojących lamp. Mogą być one bowiem umieszczane praktycznie w każdym miejscu, a za ich pomocą można również skutecznie wymodelować dane wnętrze. Oznacza to, że przy użyciu punktów świetlnych można optycznie powiększyć lub pomniejszyć daną przestrzeń. Lampy, których klosze skierowane są ku górze sprawiają, że sufit wydaje się wyższy, a pomieszczenie bardziej przestronne. Światło skierowane ku dołowi powoduje optyczne obniżenie pomieszczenia, co może być pożądane w przypadku bardzo wysokich pomieszczeń w kamienicach. Takie działanie stwarza wówczas wrażenie większej przytulności wnętrza. Poza tym, ustawienie lampy stojącej w pobliżu jednej ze ścian i skierowane w jej kierunku światła sprawi, że pomieszczenie wydawać się będzie większe.    

Na jakie cechy lamp warto zwracać uwagę podczas ich wyboru?

Lampa powinna posiadać przewód o odpowiedniej długości. Musi on bowiem zapewniać dużą mobilność lampy oraz jej przestawianie w dogodne miejsce. Poza tym, nie bez znaczenia dla komfortu użytkowania lampy jest zastosowany w jej przypadku rodzaj włącznika. Powinien on być wygodny w obsłudze oraz wykonany z wysokogatunkowych materiałów gwarantujących jego bezawaryjną pracę. Poza tym, godne polecenia lampy powinny być wyposażone w opcję ściemniania światła oraz możliwość wymiany poszczególnych elementów. Jest to pożądane w przypadku podatnych na zabrudzenie abażurów.            

W jaki sposób można dobrać lampę stojącą do danego wnętrza?

Jak wybrać lampy stojące? Otóż, lampy mogą być wykonane z różnorodnych materiałów, w tym ze szkła, tworzywa sztucznego czy metalu. Poza tym, ich konstrukcja może się różnić. Do wnętrz tradycyjnych pasować będą zatem lampy podłogowe, które posiadają tak zwane łamane ramię oraz klastyczny klosz. Do wnętrz industrialnych z kolei warto wstawiać lampy o technicznym wyglądzie nawiązującym do wystroju fabryk. Z wnętrzami w stylu skandynawskim dobrze korespondować będą lampy z tekstylnymi kloszami na podstawie wykonanej z naturalnego lub rozbielonego drewna. Natomiast do salonu w stylu glamour pasować będą subtelne lampy o smukłej podstawie, która posiadać będzie delikatne zdobienia pięknie załamujące i odbijające światło słoneczne.