Wyjątkowe udogodnienia w budownictwie, czyli ościeżnica regulowana

Wyjątkowe udogodnienia w budownictwie, czyli ościeżnica regulowana

Każdy montaż drzwi związany jest przede wszystkim z nabyciem odpowiedniej ościeżnicy. Tylko dzięki temu zamontowane drzwi działają sprawnie, a efekt wizualny jest zadowalający. Jak prawidłowo wybrać ościeżnicę?

Co to jest ościeżnica?

Ościeżnica to nieruchoma rama, do której głównie przy pomocy zawiasów przytwierdza się drzwi. Jej budowa nie jest skomplikowana. Składa się z dwóch elementów pionowych, tzw. stojaków oraz dwóch elementów poziomych, czyli górnej belki nadprożowej oraz dolnej belki zwanej ślepym progiem. Futryny występują w dwóch podstawowych rodzajach: stałe oraz regulowane.

Ościeżnica regulowana – kiedy ją stosować?

Dobra ościeżnica regulowana w przeciwieństwie do stałej jest dużo łatwiejsza w montażu, ponieważ jest tak skonstruowana, aby możliwa była jej regulacja. Może być z powodzeniem montowana do zastanej grubości muru. Jej zakres regulacji jest oczywiście określony przez producenta.
Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z niestandardowymi wymiarami otworów drzwiowych. Jest to głównie stare budownictwo oraz inne budynki, w których ściany nie trzymają wymiarów i są niewypoziomowane.

Ościeżnica regulowana - kiedy ją stosować?

Zdecydowane zalety tego rodzaju ościeżnicy

– Możliwość regulacji i dostosowania ościeżnicy do każdej grubości murów.

– Znacznie łatwiejszy montaż, który odbywa się szybko i sprawnie.

– Estetyczny efekt końcowy, dzięki listwom zachodzącym na mur.

– Oszczędność – nie ma potrzeby kupowania dodatkowych listewek.

– Różnorodność rozmiarów oraz materiałów, z których zostały wykonane.