Tabletki do basenu ogrodowego – jak ich używać?

Do niedawna prywatny basen na ogrodzie był udogodnieniem kojarzącym się jedynie z gwiazdami Hollywood. Dzisiaj jest on w zasięgu ręki zdecydowanie większej ilości osób i jest on czymś, co zdecydowanie przyniesie nam ulgę w upalne, letnie dni. Posiadanie na swoim ogrodzie takiego akwenu, wymaga jednak jego stałej pielęgnacji i zachowania odpowiedniej czystości.

W przeciwnym razie basen, zamiast przynosić nam relaks i odprężenie zamieni się w utrapienie. Poniższy tekst przeznaczony jest dla wszystkich świeżo upieczonych posiadaczy basenów, którzy chcą dowiedzieć się, jak prawidłowo o nie dbać. Zapraszamy do lektury! 

Tabletki do basenu – podstawa czystości 

Podstawowym produktem, który sprawi, że basen pozostanie czysty i gotowy do użytkowania są chlorowe tabletki do basenu. Jak wskazuje sama ich nazwa, zawierają one chlor, dzięki czemu dbają o utrzymanie stałego poziomu tej substancji w wodzie. Jak wiadomo, chlor jest niezbędnym składnikiem każdego basenu, gdyż dezynfekuje wodę na bieżąco i sprawia, że nie namnażają się w niej żadne bakterie czy drobnoustroje. 

Jak używać tabletek do basenu? 

Gramatura tabletki powinna być dobrana w zależności od wielkości basenu i ilości wody, jaka się w nim znajduje, a także zgodnie z wytycznymi umieszczonymi na opakowaniu. Pojemność zbiornika można sprawdzić przy pomocy specjalnego urządzenia, zwanego wodomierzem, które montuje się na kranie, z którego napełniany jest basen. Bardziej popularną metodą są jednak tradycyjne obliczenia matematyczne, które są możliwe do przeprowadzenia, gdy akwen posiada regularny kształt. Kiedy pojemność jest już znana, należy wybrać odpowiednią tabletkę i umieścić ją w skimmerze lub dozowniku. Pod żadnym pozorem nie wolno wrzucać tabletek bezpośrednio do wody, gdyż mogą odbarwić one dno, a nawet je uszkodzić. Zazwyczaj długość rozpuszczania się tabletki wynosi od 5 do 10 dni, chociaż dużą rolę odgrywają tutaj czynniki takie, jak: temperatura wody, poziom chloru w wodzie, częstotliwość kąpieli w basenie oraz opady atmosferyczne.