Pompa filtrująca do basenu –bezpieczna kąpiel w czystej wodzie

Bezpieczeństwo biologiczne to temat ostatnio bardzo nam bliski. Światowa pandemia koronawirusa na pewno przyczyniła się do wzrostu poziomu wiedzy na temat zagrożeń patogenami. W okresie letniej beztroski nie możemy o tym zapomnieć – nasz basen przydomowy czy basen ogólnodostępny powinny być wypełnione krystalicznie czystą wodą. Aby w obiegu zamkniętym uzyskać taki efekt niezbędna jest pompa filtrująca do basenu.

Komu potrzebna jest pompa filtrująca do basenu?

Urządzeń do uzdatniania wody potrzebują wszyscy. Szczególnie ważne jest to tam, gdzie z kąpieli korzystają dzieci, seniorzy oraz inne osoby o obniżonej odporności. Skażenie biologiczne wody basenowej to realne zagrożenie zakażenia patogenami rozwijającymi się w środowisku wodnym.

Jak uzdatniać wodę basenową?

Sposobów na oczyszczanie basenu jest wiele – warto używać równolegle oczyszczania ręcznego, mechanicznego oraz chemicznego.

Ręcznie siatkami na teleskopie wyciągniemy opadłe liście, pióra, papiery, plastiki, które przywieje wiatr oraz wszystkie inne zanieczyszczenia tego rodzaju.

Pompy filtrujące do basenu to urządzenia mechaniczne zasilane energią elektryczną, które przepompowują wodę przez system filtrów. Z jednej strony urządzenia zasysana jest woda brudna, którą wtłacza się do filtrów, a następnie wypływającą z nich oczyszczoną wodę z powrotem przetacza się do basenu. Pompa pomaga utrzymać stały poziom wody oraz dba o jej czystość.

Aby ułatwi pompie pracę warto zamontować do niej skimmer – urządzenie wyłapujące i zatrzymujące większe zanieczyszczenia.

Chemiczne oczyszczanie ma na celu eliminowanie patogenów – chorobotwórczych mikroorganizmów rozwijających się w środowisku wodnym. Warto wyposażyć się w generator chloru oraz w zestaw certyfikowanych środków chemicznych.

Urządzeniem znacznie ułatwiającym utrzymanie czystości są odkurzacze basenowe.

Jaką pompę filtrującą kupić?

W ofertach producentów i dystrybutorów mamy pompy w podziale ze względu na wydajność oraz rodzaj filtrów.

Wydajność określana w litrach na godzinę ma ścisłe powiązanie z pojemnością niecki basenowej – im większy basen, tym bardziej wydajne urządzenie jest potrzebne. Dla utrzymania wody na poziomie zapewniającym przydatność do kąpieli potrzebna jest pompa, która w ciągu doby przefiltruje zawartość basenu dwu- trzykrotnie.

Wybór filtra to decyzja między pompami piaskowymi (woda filtrowana jest przez piasek kwarcowy) lub urządzeniami z filtrami syntetycznymi. W jednych i drugich typach urządzeń ważne jest utrzymywanie filtrów w czystości – piasek wymienia się co dwa lata; wkłady do filtrów systematycznie się oczyszcza i wymienia zgodnie z zaleceniami producenta pompy.