Środki ochrony osobistej

Środki ochrony osobistej obejmuje je każdy sprzęt przydzielony do używania lub noszenia przez człowieka aby uchronić go przed ewentualnymi zagrożeniami, przed czynnikami niebezpiecznymi oraz szkodliwymi, jak również wszelkie akcesoria dodatkowe użyte do tego celu. Mają za zadanie zapewnić jak największe bezpieczeństwo w miejscu pracy – przede wszystkim na produkcji, na halach oraz na budowach.

Co wchodzi w skład ochrony indywidualnej i jak ją dzielimy?

Do kręgu środków ochrony indywidualnej można zaliczyć: obuwie ochronne, hełmy, okulary, szelki oraz kombinezony. Nie można do niej dołączyć normalnej odzieży roboczej, rzeczy które służą do samoobrony, wyposażenie z którego korzystają sportowcy czy służby wojskowe, policyjne czy pogotowie ratunkowe. Występuję następujący ich podział: Środki chroniące kończyny – obuwie ochronne, ochraniacze stóp, rękawice ochronne, środki do zabezpieczenia głowy – hełmy, specjalna odzież ochronna na brzuch i klatkę piersiową – fartuch, środki chroniące twarz i oczy – okulary ochronne, gogle ochronne, przyłbice, maski spawalnicze, środki chroniące słuch – wkładki przeciwhałasowe, nauszniki, środki chroniące układ oddechowy – maski oraz filtry, środki mające zastosowanie przy pracy na wysokościach – szelki, pasy bezpieczeństwa, amortyzatory, linki podtrzymujące, środki izolujące całe ciało – kombinezony.

W jakich sytuacjach należy je stosować i jak odpowiednio je dobrać?

Środki ochrony osobistej (https://www.sferis.pl/Srodki-Ochrony-Osobistej) są bardzo potrzebne w momencie kiedy chce się uniknąć i wyeliminować zagrożenie dzięki poprawnej organizacji robót oraz stosowanie środków ochrony zbiorowej. Jednakże decydujące zdanie w tej kwestii należy do pracodawcy. Przed kupnem sprzętu powinno się wykonać ocenę ryzyka w miejscu pracy. Definitywne środki ochrony indywidualnej, odzież i obuwie robocze zostaje przydzielane pracownikom pod względem charakteru stanowiska jakie zajmuje. Dość istotne jest zapoznanie się z przepisami oraz dokonanie dokładnego zapoznania się z zagrożeniami na stanowiskach pracy aby zauważyć z jakich ochron skorzystać.