ościeżnica regulowana

Ościeżnica regulowana czy stała?

Wiele osób zastanawiających się nad wyborem drzwi do swojego mieszkania, zapomina o bardzo istotnym elemencie konstrukcyjnym jakim są ościeżnice. Bez wyboru odpowiedniej ościeżnicy, osadzenie drzwi w określonym miejscu jest praktycznie niemożliwe, dlatego jest to bardzo istotna kwestia, której należy poświęcić nieco uwagi. Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje ościeżnic: regulowaną oraz stałą. Czym się od siebie różnią oraz którą z nich wybrać? Odpowiedzi na powyższe pytania poznasz w tym artykule.

Ościeżnica stała i regulowana – czym się różnią?

Ościeżnica jest niezwykle ważnym elementem konstrukcyjnym, który ma ogromny wpływ na odpowiednie osadzenie drzwi we właściwym miejscu. Na rynku możemy znaleźć dwa podstawowe modele ościeżnic. Najbardziej popularne są ościeżnice stałe, które przeznaczone są do ścian o grubości od 6 do 10 cm. Nie posiadają one funkcji regulacji, dlatego przed ich zakupem należy odpowiednio zmierzyć grubość ścian, tak aby bez problemu je zamontować.

Innym rodzajem ościeżnicy jest ościeżnica regulowana. Sprawdza się ona idealnie w przypadku ścian o niestandardowych grubościach ze względu na możliwość swobodnej regulacji. Często zdarza się, że nie jesteśmy w stanie kupić ościeżnicy o określonej szerokości, dlatego w takiej sytuacji warto sięgnąć po ościeżnicę regulowaną. Ponadto ościeżnica regulowana jest prostsza w montażu, co sprawia, że cieszy się ona dużym uznaniem.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ościeżnicy?

Podstawowym aspektem, na który należy zwrócić uwagę jest grubość ścian. Najczęściej ściany w nowych domach posiadają standardowe grubości i w takiej sytuacji można pokusić się o zakup ościeżnicy stałej, która z reguły jest nieco tańsza. Jeśli posiadamy ścianę, której grubość jest niestandardowa, ościeżnica regulowana będzie lepszym rozwiązaniem ze względu na możliwość jej elastycznego dopasowania.