Kątowniki stalowe

Kątowniki stalowe są elementem powszechnie używanym w wielu dziedzinach. Większość osób kojarzy jednak kątowniki tylko z jednym przedmiotem. W rzeczywistości natomiast pod tą nazwą kryją się dwa różne przedmioty.

Kątownik a kątownik

Bardziej rozpoznawalna postać kątownika, jest to element konstrukcyjny, który służy do montażu elementów stalowych. Za jego pomocą możemy połączyć pod kątem prostym, dwa stalowe elementy. Najlepszym tego przykładem są belka nośna pionowa oraz trawers poprzeczny. Dzięki użyciu kątownika możemy je skręcić razem dokładnie pod kątem dziewięćdziesięciu stopni.

Kątowniki są to również przyrządy pomiarowe. Wykorzystywane są one w budownictwie, ślusarstwie oraz w stolarstwie. Wbrew typowemu ich zaszeregowaniu do wyznaczania kąta prostego, wcale nie muszą pokazywać tylko dziewięćdziesięciu stopni. Bardzo często są one miarą kąta czterdziestu pięciu stopni. Są również kątowniki, które mają możliwość regulacji, więc dzięki ich użyciu możemy wyznaczyć niemal każdy interesujący nas kąt. Kątowniki nie muszą być tylko stalowe, chociaż wykonane z tego materiału są najbardziej wytrzymałe. Szczególnie sprawdzają się dobrze w budownictwie oraz w ślusarstwie. W stolarstwie bardzo często można spotkać się, z kątownikami które są aluminiowe lub drewniane. Materiał to nie jedyne co może odróżniać kątowniki. Obecnie kątowniki mogą być wyposażane w udogodnienia elektroniczne, takie jak wyświetlacze LCD.