Chwastami potocznie nazywa się wszystkie rośliny, które w danym miejscu są niepożądane i rosną same z siebie. Pojęcie to stosowane jest zarówno w gospodarce rolnej, jak i mowie potocznej. Każda osoba, która posiada ogródek, na pewno nie raz musiała wyrywać te rośliny spomiędzy kwiatów czy nawet trawy. Jednak samo wyrywanie nie zdziała zbyt wiele.
Jak pozbyć się chwastów?
Po pierwsze: obecnie nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie chwastów. Nie oznacza to jednak, że nie warto próbować.
Do usunięcia chwastów należy zastosować środki chwastobójcze, czyli herbicydy. Niezwykle istotne jest przeczytanie dołączonej do nich etykiety. Odpowiednie zastosowanie preparatu pozwoli nie tylko na pozbycie się niepożądanych roślin, ale ochroni również te pożądane przed przypadkowym uszkodzeniem.
Jak dobrać odpowiednie herbicydy?
Należy zwrócić uwagę na to, czy dany środek na chwasty działa wybiórczo na określony grupy roślin, czy jednak działa nieselektywnie. Decydując się na ten drugi wariant, łatwo uszkodzić swoją uprawę. Poleca się go przede wszystkim do odchwaszczania gleby pod przyszłą uprawę. W innym wypadku lepiej zdecydować się na herbicyd działający wybiórczo.
Sposób stosowania środków chwastobójczych:
Niektóre z nich stosuje się doglebowo, a inne kontaktowo. Różnorodność w tej kwestii jest kolejnym powodem, dla którego należy uważnie czytać dołączoną do danego preparatu etykietę.
Czy usunięcie chwastów daje jakieś korzyści?
Eliminacja chwastów, które stanowią konkurencję w rywalizacji o wodę i promienie słoneczne, ułatwia wzrost i rozwój pozostałym roślinom.