Niskie budynki jednorodzinne mają wyjątkowy charakter. Rozplanowanie wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie znacznie ułatwia komunikację mieszkańcom. Dla niektórych będzie to zaleta, dla innych oznaka braku spokoju czy prywatności. Domy parterowe wzbudzają wiele sprzecznych emocji. Sprawdź, czy warto w nie zainwestować.
Dom parterowy wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla singli, par i rodzin z małymi dziećmi. Jednak z czasem jedna kondygnacja może okazać się niewystarczająca, nawet jeżeli do dyspozycji będzie ponad 100m2 powierzchni użytkowej. Bardziej chodzi tu o przestrzeń do wypoczynku, nauki i pracy oraz możliwość czasowego odizolowania się od codziennego życia, które toczy się najczęściej (i najgłośniej) w kuchni lub salonie. Wybierając projekt domu myśl nie tylko o tym, co teraz. Ważne jest wizjonerskie spojrzenie w przyszłość i wyobrażenie sobie, jakie będą potrzeby i oczekiwania Twojej rodziny za 10 lat.
Zalety i wady domów parterowych
Trudno opracować jedną i uniwersalną listę zalet oraz wad domów jednokondygnacyjnych. Dobrym argumentem są np. schody. Jeżeli mówimy o takim budynku ich obecność będzie zbędna (chyba, że zaplanujesz antresolę lub wyjście na stryszek). Oznacza to oszczędność pieniędzy (koszt wybudowania wewnętrznej klatki schodowej szacuje się na 10 do 20 000 zł) oraz miejsca. Z drugiej strony dla wielu schody są nie tylko elementem wyposażenia, ale także dekoracją.
Skupmy się na zaletach. Poniższa lista obejmuje trzy najważniejsze pozycje, które najczęściej wymieniają inwestorzy:
- bezpośrednie wyjście na taras i piękny widok na ogród rozciągający się ze wszystkich okien w domu,
- swobodna komunikacja i przemieszczanie się między pomieszczeniami,
- brak trudności z ergonomicznym rozplanowaniem przestrzeni i zachowaniem spójnej koncepcji wyposażenia wnętrz.
Nie tyle wadą co ograniczeniem okazuje się ukształtowanie terenu i wielkość działki. Wąska i długa lub taka o nietypowym kształcie może przekreślić Twoje plany o jednokondygnacyjnym domu. Również duży spadek terenu będzie wymagał uwzględnienia schodów w projekcie nieruchomości. Niektórzy zwracają uwagę na wyższe koszty inwestycji, np. na etapie kładzenia dachu o rozległej powierzchni.