101 pomysłów na płytę wiórową w domu

Płyta wiórowa jest bardzo wdzięcznym materiałem, z którego w warunkach domowych można wykonać wiele funkcjonalnych przedmiotów. Oczywiście praca z płytą wiórową wymaga pewnej wprawy oraz podstawowych narzędzi, ale należy do czynności, które da się opanować w krótkim czasie.

Najbardziej popularne zastosowanie płyty wiórowej to meble. Czy na prawdę można zrobić mebel, nie mając doświadczenia i warsztatu? Tak. Wymagać to będzie trochę wysiłku i pierwsze efekty mogą nie być zadowalające, dlatego warto zacząć od najprostszych technik, żeby stopniowo dojść do mistrzostwa. Najłatwiej wykonać mebel prosty, na przykład półkę. Należy wybrać płytę na wymiar, z gotowymi brzegami, oklejonymi już PCV i przykleić okleinę ciepłym żelazkiem – jest wiele filmików instruktażowych w internecie na ten temat. Po opanowaniu tej techniki, można pokusić się o płyty z niewykończonymi brzegami i spróbować samodzielnie je okleić – trudnością początkowo będzie perfekcyjne docięcie brzegów taśmy do wymiaru grubości płyty, ale przy odrobinie wprawy i to się uda.

 

Po opanowaniu okleinowania, świat płyt wiórowych stanie dla nas otworem. Oprócz mebli, z płyty wiórowej można wykonać wszelkie przepierzenia, wydzielenia stref w pomieszczeniach, pojemniki (np. osłonki na doniczki dopasowane designem do mebli lub pojemniki albo wózki na zabawki dla dzieci), wewnętrzne parapety okienne czy legowisko dla psa albo kota w wybranym kształcie (np. budy).

Płytę wiórową można oczywiście nie tylko okleinować. Ciekawą alternatywę stanowi technika decoupage, która idealnie nadaje się do stosowania na ten rodzaj materiału. Dzięki niej można wyczarować z płyty wiórowej niepowtarzalne wnętrza w stylu rustykalnym, lub dowolnym innym – zależy to tylko od naszej wyobraźni.