Półki na ścianę w przedpokoju

Brakuje miejsca w przedpokoju na ustawienie komody? Nie ma na czym położyć kluczy czy torebki po powrocie z zakupów? Nic nie szkodzi! Z myślą o takich sytuacjach i tak małych powierzchniach jak przedpokoje w mieszkaniach na blokowiskach – powstały bardzo praktyczne półki na ścianę.

Półka przyklejana do ściany

W supermarketach budowlanych, jak i w ofertach sklepów internetowych można znaleźć półki przeznaczone do przyklejania na ścianę za pomocą specjalnego preparatu klejącego. Producenci tego typu wyrobów twierdzą, iż montaż półki na ścianę (https://www.dutchhouse.pl/meble/regaly-i-polki/polki-wiszace) za pomocą kleju jest zupełnie bezinwazyjny i w żaden sposób nie uszkadza powierzchni ściany. Należy jednak uważać, jeśli ściany nie są najlepszej jakości, ponieważ mocny klej (a musi być mocny, żeby półkę i to, co na półce utrzymać) może tak silnie przywrzeć do powierzchni, że przy odrywaniu półki dojdzie do oderwania kawałka tynku. Nie najlepszym pomysłem jest również naklejanie półek na ściany pokryte kiepską farbą – analogicznie do tynku, farba prawdopodobnie odpadnie wraz z klejem.

Półka na stałe

Innym sposobem montażu półki ściennej jest przytwierdzenie za pomocą wkrętów. Dzięki temu będzie ona niezwykle wytrzymała – utrzyma nawet duże ciężary, więc bez obaw można jej użyć do przechowywania tomów encyklopedii, kompletu ozdobnej zastawy stołowej itp. Należy jednak mieć na uwadze, że demontaż tak zamocowanej półki będzie wymagał także delikatnego odświeżenia ściany w miejscach, w których wywiercone były otwory. Podobnym sposobem montażu jest montaż półki na kątownikach; również wymaga użycia wkrętów, lecz sama półka nie jest przytwierdzona do ściany na stałe. Można ją bez żadnego problemu wymontować, natomiast w ścianie pozostaną tylko kątowniki.

Wybór odpowiedniej półki ściennej to połowa sukcesu. Drugą połową jest wybór sposobu jej montażu. Powinien być on uzależniony od potencjalnego ciężaru, jaki będzie musiała utrzymać. W przypadku znacznych ciężarów, zaleca się montaż półki bezpośrednio do ściany za pomocą wkrętów lub montaż na kątowniku.