płytki hiszpańskie

Płytki hiszpańskie – dotyk egzotyki w łazience

Płytki hiszpańskie pozwalają wykreować w łazience atmosferę luksusowego śródziemnomorskiego pokoju kąpielowego, a zarazem są bardzo uniwersalne, nadają łazience ponadczasowy wygląd i szyk.

Płytki hiszpańskie – efektowne azulejos we współczesnej łazience

Płytki hiszpańskie wywodzą się ze słynnych azulejos, czyli najbardziej charakterystycznych atrybutów Hiszpanii i Portugalii. Ceramiczne płytki pokryte warstwą błyszczącego szkliwa sprowadzili na Półwysep Iberyjski Maurowie w VIII wieku. Najpiękniejsze i najbardziej znane przykłady azulejos można zobaczyć w Alkazar lub w Domu Piłata w Sewilli oraz w Alhambrze w Granadzie, ale te niezwykłe mozaikowe kafelki zdobią fasady i wnętrza wielu budynków w całej Hiszpanii i Portugalii. Obecnie coraz więcej producentów płytek ceramicznych ma w swojej ofercie kafle łazienkowe nawiązujące do słynnych mauretańskich wzorów.

płytki hiszpańskie

Płytki hiszpańskie – intrygujące kolory i bogate patchworkowe wzornictwo

Płytki hiszpańskie (tu) zdobią charakterystyczne figury geometryczne i dekoracyjne egzotyczne ornamenty arabskie. Ozdobne motywy zazwyczaj utrzymane są w kolorach nieba i morza – szafirowych, błękitnych, turkusowych i żółtych, ale dostępne są też wzory w innych barwach. Na wielu kaflach dominuje intensywna czerwień, wyraziste brązy i różne odcienie zieleni.

Ceramika hiszpańska – jakość i trwałość

Płytki hiszpańskie dostępne są zarówno w wersji ściennej, jak i podłogowej. Mogą być kwadratowe, prostokątne i w kształcie heksagonów. Można je położyć na całej posadzce oraz na wszystkich ścianach łazienki lub tylko na ich części. Dekoracyjny pas z płytek hiszpańskich nad wanną lub pod natryskiem doskonale sprawdzi się w monochromatycznych i minimalistycznych łazienkach. Dodatkowo, płytki hiszpańskie wyróżnia jakość wykonania. Materiał jest trwały oraz wytrzymały, łatwy w czyszczeniu.