ostrzałka do łańcuchów

Ostrzałka do łańcuchów – jaką wybrać?

Większość osób posiadających duże ogrody lub ziemię posiada piłę łańcuchową, która pomaga w pracach domowych. Niestety po pewnym czasie łańcuch stać się może tępy i coraz trudniej jest ciąć drewniane elementy. W takich przypadkach najlepszym wyborem będzie ostrzałka do łańcucha. Jak działa taki sprzęt i czy opłaca się niego zainwestować?

Jak działa ostrzałka do łańcuchów?


Ostrzałka do łańcuchów to niezbędne wyposażenie każdego domowego warsztatu. Dzięki nim łatwo i efektywnie naostrzyć można precyzyjnie łańcuch piły. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy często korzystają z piły i nie chcą oddawać jej do serwisu lub wymieniać części tnącej na nową. Przed rozpoczęciem tego typu prac należy przymocować ostrzałkę do stołu warsztatowego i wyregulować jej ustawienia zgodnie z zaleceniami producenta. Jest to konieczne, aby naostrzyć łańcuch pod odpowiednim kątem. W przeciwnym razie cięcie może nie zostać wykonane prawidłowo lub element tnący piły może ulec uszkodzeniu. Warto także pamiętać, że łańcuch należy dokładnie oczyścić ze smaru, trocin i innych zabrudzeń. W pierwszej kolejności należy włożyć go do szlifierki i ustawić parametry urządzenia pod względem długości ostrza, kąta ostrzenia i głębokości.

Którą ostrzałkę wybrać?


W sklepie Zamu dostępnych jest dziś wiele modeli tego typu urządzeń, jednak trzeba dobrze się zastanowić przed wyborem takiego urządzenia. Wyróżnić można ostrzałki elektryczne i ręczne (manualne). Pierwsza z nich jest znacznie wydajniejsza i pozwala na szybsze naostrzenie łańcucha piły. Ponadto istnieje możliwość ustawienia określonego kąta ostrzenia, co znacznie poprawia dokładność. Z drugiej strony ostrzałki manualne są mniejsze i można je łatwo przenosić w celu ostrzenia łańcuchów piły, ale są znacznie mniej dokładne.