nowoczesne oświetlenie

Nowoczesne oświetlenie – mini przewodnik

Nawet najpiękniej zaprojektowane wnętrze nie zachwyci swoją urodą, jeśli nie będzie uzupełnione odpowiednimi źródłami światła. Aby móc wydobyć wszelkie niuanse wykończenia wnętrza potrzebne jest nowoczesne oświetlenie, które nie tylko nada mu charakter, ale także ociepli przestrzeń.

Nowoczesne lampy

nowoczesne oświetlenieWśród najpopularniejszych trendów architektury wnętrz prym wiedzie styl minimalistyczny i industrialny. Lampy minimalistyczne to najczęściej geometryczne formy w jasnych kolorach. Konstrukcje z drutów, prętów, plastiku, czy drewna przypominają małe dzieła sztuki. Zależnie od gustu i elementów wykończenia pomieszczenia, są to wieloelementowe lampy lub proste bryły. Pożądane jest, aby system, na którym zawieszona jest część nowoczesnego oświetlenia był jak najmniej widoczny – wykonany z żyłek, kabli lub cienkich drutów. Takie lampy mają często tak spektakularne formy, że stają się głównym elementem w salonie, czy innym pomieszczeniu.

Lampy industrialne to z kolei dość wierne kopie lamp przemysłowych czy magazynowych. Metalowe klosze, siatkowe metalowe oprawy na żarówkę lub goła oprawa zawieszona na plecionym kablu (kabel może być wykonany w dowolnym kolorze) to najbardziej popularne wzory.

Ponadto, coraz popularniejsze staje się tzw. inteligentne oświetlenie, którego kolorem lub natężeniem można sterować za pomocą aplikacji w smartfonie. Takie rozwiązanie pozwala stwarzać atmosferę wnętrza zgodną z aktualnym nastrojem i potrzebami przebywającej w nim osoby.