Jak wybrać praktyczne lustro?

Wybór lustra do łazienki podyktowany jest często jego walorami estetycznymi. Aby odnaleźć element, który najlepiej spełni oczekiwania domowników, warto zwrócić uwagę również na jego funkcjonalność. Pośród dostępnych luster odnaleźć można zarówno proste szklane tafle, jak i modele wyposażone w dodatkowe półki i ciekawe rozwiązania. Jak wybrać lustro, które sprawdzi się w danej łazience?

Rodzaje i wymiary

Odpowiednio dopasowane lustro musi komponować się z pozostałym wyposażeniem łazienki. Jeszcze do niedawna uważano, że lustro powinno być węższe od umywalki. Dziś za modne uznaje się duże i szerokie modele. Wybrana tafla nie musi więc spełniać tej dawnej zasady. Praktyczne lustro to takie, które nie będzie problematyczne w użytkowaniu. Dlatego też warto umieszczać szklane tafle tak, aby nie ulegały zachlapaniu przy każdym korzystaniu z umywalki. Zalecanym rozwiązaniem jest pozostawienie 5 – 10 cm wolnej przestrzeni pomiędzy kranem a krawędzią lustra. Wymiary lustra powinny być również dopasowane do zapotrzebowania wszystkich domowników. W mieszkaniach, w których przebywają dzieci, warto decydować się na niżej zawieszone elementy. Umożliwi to maluchom wygodne przeglądanie się w tafli. Na akcesoria o większych wymiarach warto decydować się również w małych pomieszczeniach. Zajmujące znaczną powierzchnię lustro rozjaśni niewielką łazienkę i wywoła wrażenie przestrzenności.

Ciekawe rozwiązania

Wiele dostępnych na rynku produktów zaprojektowanych jest tak, aby wpłynąć korzystnie na funkcjonalność łazienki. Można więc odnaleźć wiele luster wyposażonych w dodatkowe półki. To szczególnie praktyczne rozwiązania w domach, w których mieszka wiele osób. Ciekawym pomysłem chroniącym łazienkę przed zagraceniem jest zawieszenie lustrzanych szafek. Oprócz możliwości ukrycia przedmiotów, nowoczesne akcesoria łazienkowe mogą oferować wiele wygodnych rozwiązań. Niektóre tafle projektowane są w taki sposób, aby ich powierzchnia nie parowała. Możliwy jest również zakup luster z dodatkowymi światełkami i żarówkami LED. Mogą ułatwić przeprowadzanie zabiegów kosmetycznych i higienicznych. Dodatkowo, modele wyposażone w odpowiedni rodzaj oświetlenia nadadzą łazienkom wyjątkowego charakteru.

Walory estetyczne

Wizualne dopasowanie lustra do aranżacji również jest istotne. Oprócz popularnych modeli prostokątnych, odnaleźć można akcesoria w różnych niestandardowych kształtach. Możliwy jest również zakup luster z obramowaniem przystosowanym do bezpiecznego wykorzystania w wilgotnym pomieszczeniu. Dopasowując akcesorium do wyglądu łazienki, warto wybrać model, który podkreśli unikalny charakter wnętrza. Do pomieszczeń w stylu skandynawskim dopasować można proste lustra z obramowaniem białym lub w kolorze naturalnego drewna. W łazienkach boho wyjątkowo popularne są modele z dodatkami z organicznych, roślinnych surowców. Do oryginalnych rozwiązań należą ramy z trzciny lub trawy morskiej.

Odpowiednio dopasowane lustro podkreśli walory estetyczne wnętrza i wpłynie korzystnie na funkcjonalność pomieszczenia.