Światło ma ogromne znaczenie we wnętrzach salonu. Nic więc dziwnego, że producenci prześcigają się w oferowaniu tysięcy modeli, aby zaspokoić rosnące potrzeby rozpieszczonych konsumentów. Często dwie oprawy do salonu są radykalnie różne w każdym szczególe. Dzięki temu mogą być one skierowane do określonych gustów i preferencji nabywców.
Kupujący wybierają według następujących kryteriów:
- Projekt i styl;
- Wielkość i kolor;
- Materiał i moc;
- Rodzaje lamp;
- Dodatkowe cechy;
- Cena.
Stylistyka lamp do salonu
Kiedy już uporządkowaliśmy cechy i rodzaje opraw oświetleniowych do salonu, możemy przejść do drugiego najważniejszego kryterium – designu. Każde wnętrze musi być tworzone świadomie. Meble, wystrój, lampy do salonu powinny być dobrane do wcześniej ustalonego stylu. Na szczęście rynek oświetleniowy oferuje modele w każdym stylu. Najważniejsze to nie zgubić się w mnogości form, linii, faktur i materiałów.
Style tradycyjne lamp
Style tradycyjne to takie, które powstały głównie w Europie na przestrzeni kilkunastu wieków. Historycznie zaczęły się one tworzyć około X wieku n.e. Wymieńmy style romański, gotycki, barokowy, rokoko, empirowy i klasycyzm. Ze względu na znaczną różnicę czasu, trendy te mogą mieć niewiele wspólnego. Jednak nawet ktoś nieobeznany ze sztuką projektowania, z reguły bezbłędnie odgaduje tradycyjne trendy, nazywając je według ogólnej definicji „klasycznymi”.
Lampa lub żyrandol w tradycyjnym stylu w salonie wygląda szlachetnie, efektownie. Wybierane są do drogich wnętrz o arystokratycznych cechach. Współczesne trendy to style, które pojawiły się od XIX wieku do drugiej połowy XX wieku.
Lampy w stylu nowoczesnym
Lampy do salonu w stylu nowoczesnym są łatwe do rozpoznania dla każdego. Charakteryzują się one prostymi, zwięzłymi formami. W tym przypadku na pierwszym miejscu jest funkcjonalność, a na drugim dekoracyjność. Nowoczesne style to wszechobecny high-tech, swobodny minimalizm, fantastyczny futuryzm, smugowy loft, łamiąca stereotypy awangarda i uroczy pop art.