elementy maskujące do drzwi

Jak poprawić estetykę drzwi, czyli elementy maskujące

Drzwi to jeden z najważniejszych elementów każdego domu i mieszkania. Niestety one także z czasem się zużywają i wymagają wymiany. Montaż nowych drzwi w zależności od bardzo wielu czynników może być mniej lub bardziej skomplikowany. Czasami koniecznie jest zastosowanie dodatkowych elementów maskujących do drzwi.

Do czego służą elementy maskujące do drzwi?

Drzwi to ważny element mieszkania, który składa się z ościeżnicy oraz skrzydła – dzięki temu w sposób trwały mocowane są na swoim miejscu. W przypadku gdy mamy do czynienia z ościeżnicą nieregulowaną, to w okolicach drzwi mogą pozostać różnego rodzaju szczeliny i pęknięcia, które są po prostu wynikiem montowania tego komponentu. Nieestetyczne wnęki i pęknięcia mogą także pojawić się z innych powodów, np. otwór na drzwi był nieco większy itp. Tym samym należy je skutecznie zamaskować, aby poprawić estetykę całego wnętrza.

Ponadto elementy maskujące do drzwi mogą także pełnić funkcje praktyczne – w zamaskowanych szczelinach nie będzie zbierać się kurz, pył czy pajęczyny, a gdy zostaną szczelnie zasłonięte, to takiego problemu nie będzie. Znacznie łatwiej również utrzymać w czystości okolice drzwi, gdzie bardzo często sięga się ręką.

elementy maskujące do drzwi

Rodzaje elementów maskujących do drzwi

Elementy maskujące do drzwi mają najczęściej postać listew o różnej długości oraz szerokości i montuje się je wzdłuż ościeżnic. Mogą one różnić się także pod względem materiału, z jakiego zostały wykonane – popularne są zarówno drewniane, jak i z płyty MDF oraz estetyką i kolorem, dlatego warto dobierać je adekwatnie do stylu wnętrza domu. Komponenty maskujące do drzwi dostępne są także w zestawach wraz z elementami niezbędnymi do ich zamocowania. Niektóre z nich montuje się kołkami i specjalnymi spinkami, ale dostępne są również takie, które można po prostu zamocować za pomocą kleju.