Kuchnia i jadalnia to najbardziej integrujące ludzi pomieszczenia w domu lub mieszkaniu. Tu praktycznie toczy się życie rodziny, tutaj nie tylko przygotowuje i spożywa się posiłki, ale również siedząc przy wspólnym stole dzieli najważniejszymi wydarzeniami z całego dnia. Ta przestrzeń jest świadkiem radości i smutków, nadziei i planów. Dlatego bardzo ważne jest, aby przebywając tam móc spędzać czas komfortowo, no i oczywiście najlepiej na siedząco. Czemu nie wybrać do tego celu hokera?
Nowoczesność wypiera klasykę – czyli hoker do jadalni zamiast krzesła
Hoker, młodszy brat krzesła, zwany także krzesłem barowym to smukłe siedzisko, pozwalające zasiąść wyżej, niż to do tej pory praktykowano. Znakomicie sprawdza się w komplecie z wysokimi stołami, ladami, wyspami i barami, w które obfitują nowoczesne kuchnie i jadalnie. Hoker opierać może się tradycyjnie na czterech nogach, albo posiadać jedną długą nogę, zamontowaną na stabilnej rozszerzonej podstawie w kształcie np. koła lub kwadratu. Jego wysokość może być stała, albo regulowana. Hoker do jadalni (https://novodom.pl/k/hokery) może występować zarówno w wersji minimalistycznego siedziska z oparciem, albo nawet bez (przypomina wtedy bardzo stołek barowy), jak również w modelu wzbogaconym o dodatki takie jak podłokietniki czy, choć to dość rzadkie – zagłówki. Elementem bez którego nie obejdzie się żadne krzesło barowe jest poprzeczna podpórka na stopy. Skoro zasiada się tak wysoko, dość niekomfortowe byłoby, gdyby zwisały bezwładnie.
Podstawową funkcją hokera jest oczywiście zapewnienie miejsca do siedzenia, ale ma on również funkcję wtórną – ze względu na swoją wysokość wraz z towarzyszącym mu stołem, barkiem czy ladą znakomicie nadaje się do wydzielania stref w otwartych przestrzeniach kuchni połączonych z jadalnią.
Wysokości hokerów – istotny parametr dywersyfikujący zastosowanie
Hoker do jadalni występować może w kilku wariantach wysokości, determinując tym rodzaj mebla głównego, w komplecie z którym występuje. Jeśli ma być zastosowany do barku oddzielającego obszar przygotowywania od obszaru spożywania posiłków, który zazwyczaj ma około 120 cm wysokości, powinien być wysoki na ok. 80 – 90 cm. Hokery przystawiane do ok. 90 – cio centymetrowej wyspy kuchennej mają wysokość średnio 60 cm. Natomiast krzesła tego typu, które mają występować w komplecie z barowym stolikiem o wysokości do 100 cm powinny być wysokie na ok. 75 cm. Ta różnica między blatem a siedziskiem zapewni komfortowe położenie ciała siedzącego w czasie korzystania z obu mebli jednocześnie.
Niezależnie jednak jaki rodzaj hokera zostanie do jadalni wybrany, z jakiego materiału będzie on wykonany – drewno czy metal, tworzywo sztuczne czy tapicerka, stanowić będzie idealne wyposażenie tej przestrzeni, i nadawać jej będzie lekkości i nowoczesnego charakteru.