Co należy wiedzieć o płytach MDF?

Płyty MDF to materiały, które wykonuje się za sprawą sprasowania włókien drzewnych połączonych z organicznymi związkami żywicznymi. Dostępnych jest kilka rodzajów tych płyt, które różnią się właściwościami, a także zastosowaniem.

Czym jest płyta MDF?

Płyta MDF to w tej chwili jeden z najbardziej popularnych surowców. Wykorzystywany jest do produkcji mebli oraz innych elementów wyposażenia wnętrz. Płyty wyróżniają się gładką powierzchnią, a także wyjątkową trwałością.

Jakie są rodzaje płyt MDF?

Płyty MDF występują w trzech rodzajach, to jest jako:

płyta MDF (Medium Density Fibreboard), która posiada średnią gęstość i jest produkowana z włókien drzewnych. Najczęściej wykorzystuje się ją w branży meblarskiej, a także pokrywa lakierem, okleiną lub filmem melaminowanym,

– płyta LDF (Low Density Fibreboard) to płyta o najmniejszej gęstości. Sprawdza się jako materiał bazowy w produkcji płyt poszyciowo-izolacyjnych, bądź paneli ściennych,

– płyta HDF (High Density Fibreboard) to typ ostatni. Powstaje z włókien drzewnych i posiada największą gęstość, co oznacza, że rodzaj ten jest najbardziej twardy. Produkuje się z niego między innymi drzwi zewnętrzne oraz panele podłogowe. Można je powlec między innymi laminatem, papierem żywicznym, bądź okleiną naturalną.

Płyty MDF są przede wszystkim łatwe w obróbce – nie łamią się ani nie pękają zarówno podczas cięcia, jak i frezowania. Co więcej, są łatwe w utrzymaniu czystości.